zpět na hlavní stránku  
  B & D strings  

Alžběta Falcníková  (1977)

 

Základy houslové hry získala u známého houslového pedagoga Václava Krůčka, od třinácti let studovala na Janáčkově konzervatoři v Ostravě ve třídě Mgr. Ireny Vítkové. V roce 1997 byla přijata na Akademii múzických umění v Praze kde pokračovala ve studiích pod vedením houslového virtuóza a pedagoga  prof. Ivana Štrause. V roce 2013 dokončila doktorandské studium na VŠMU v Bratislavě pod vedením doc. Jozefa Kopelmana.

Účastnila se úspěšně řady soutěží. 1991 získala 3. cenu na mezinárodní Kociánově houslové soutěži, kde o rok později obsadila 2. místo. V roce 1994 vyhrála druhou cenu na Mezinárodní interpretační soutěži „Beethovenův Hradec“ v Hradci nad Moravicí a v následujícím roce získala 1. cenu spolu s titulem absolutního vítěze na Mezinárodní soutěži v polských Katowicích. V roce 1996 získala 2. cenu na soutěži konzervatoří v Teplicích a spolu se sestrou Marií si odnesla nejvyšší ocenění ze soutěže houslových duet.

V letech 2000 - 2004 byla členkou Pražské komorní filharmonie, se kterou koncertovala na mnoha významných festivalových pódiích po celé Evropě, v USA a Japonsku. Od roku 2005 je členkou Janáčkovy filharmonie Ostrava a pedagogicky působí na Janáčkově konzervatoři v Ostravě.

Sólově vystupovala s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Moravskou filharmonií Olomouc, a komorními orchestry Camerata Janáček a Musica Opavia.

 

 

Smyčcové duo BD strings v obsazení housle a violoncello jsme založily koncem roku 2013. Spojení těchto dvou nástrojů nepatří k tradičním komorním uskupením, přesto existuje originální literatura i řada velmi kvalitních transkripcí (např. dvaceti klavírních skladeb J. S. Bacha, které jsme nahrály pro Český rozhlas). Protože jsme v tomto ohledu náročné, repertoár si pečlivě vybíráme.

Při vhodných příležitostech hrajeme také úpravy některých populárních skladeb. Výhodou našeho obsazení je snadná mobilita a možnost hrát i v malých koncertních prostorách bez klavíru.

Spolupracujeme ale také s dalšími umělci, příležitostně nabízíme koncerty barokní hudby v obsazení housle, violoncello, varhany nebo cembalo.

Naší domácí půdou jsou města Ostrava a Příbor, rodové kořeny máme na Valašsku a Lašsku.

 

 

Judita Šprochová  (1971)

 

   Judita Šprochová - Pukovcová pochází z významného příborského hudebního rodu. Od svých čtyř let hrála na klavír, později na violoncello. Studovala na ostravské konzervatoři u prof. Jana Hališky a v roce 1993 absolvovala hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze ve třídě prof. Daniela Veise. Je laureátkou řady soutěží (např. Beethovenův Hradec, soutěžní přehlídka konzervatoří) a svá studia rovněž obohatila mistrovskými kurzy u J. Starkera, H. Schiffa a u M. Maiského v italské Sieně.

   V roce 1993 se stala členkou Janáčkovy filharmonie Ostrava, kde působí ve funkci zástupce koncertního mistra skupiny violoncell. Dlouhodobě se věnuje komorní hře a také pedagogické činnosti (bylo jí uděleno ocenění "Učitel roku 1999"), v současnosti vyučuje na ZUŠ J. A. Komenského - Studénka. S orchestrem Janáčkovy filharmonie Ostrava koncertovala v řadě zemí Evropy, Asie, Ameriky a v Austrálii.

 

 

                                          

 

 

 

     FOTOGALERIE